На 23.07.2012 г. създателката на ПСИКОМФОРТ Петя Чешмеджиева стана доктор след защитата на дисертацията си. Тук ще прочетете накратко за продуктите на този труд, също посветен на психическия комфорт, а системната методика ще откриете в предстояща за публикуване монография, а при желание и в обучения.
Личен опит още от детска възраст с рисуването и музиката, от училище – с есетата и взирането в образите, създадени от писатели – истински житейски психолози, и поети – същински художници, и музиканти чрез словото… Към това прибавен многогодишен професионален опит с дечица от предучилищна възраст и с обучението и възпитанието, които развиват, но могат и да блокират… Към това прибавени научните познания по психология с интереси в психодинамиката, проективните методи, арттерапията… До какво доведе това ли? До ревизия на образователно-възпитателната среда Детска градина по отношение на превенцията на неврозата от предучилищна възраст и като среда за психопрофилактични, психокорекционни, психотерапевтични занимания с дискретната роля на изкуствата.
Психолого-педагогическото изследване на тези възможности се осъществи чрез формиращ експеримент с група деца в ЦДГ „Пинокио” (които авторката счита за свои колеги) и контролна група в ЦДГ „Иглика” (и двете градини в гр. Русе). За експерименталната група това е лонгитюдно изследване, което проследява и индивидуалното развитие на детето в продължение на три години.
Дисертацията е на тема „Развитие на изразителността в детската рисунка чрез изкуството при възпитанието на 4–6-годишните деца”. Докторантурата се реализира към катедра „Педагогика и управление на образованието” в ШУ „Епископ Константин Преславски” в област на висшето образование „Педагогически науки”, професионално направление – 1.2. Педагогика, научна специалност – Теория на възпитанието и дидактика.
Основанието за присъждане на образователна и научна степен „доктор” е аргументирано в рецензиите на проф. д-р Иван П. Иванов и проф. дпн Пламен Легкоступ и в становищата на проф.дпн Клавдия Сапунджиева, проф.д-р Нели Бояджиева и доц.д-р Розалия Кузманова-Карталова. С единодушно гласуване научното жури признава приносите на дисертацията, сред които са и новосъздадените инструменти:
- Адаптирана за предучилищна възраст диагностицираща и същевременно развиваща методика на семантичния диференциал (по Е. Алексиева, 2000) за оценяване на цвета в система от качества и степени според самото дете
- Схема за анализ на изразни средства при оцветяване на контурна картинка, диагностична за отношение към обект след установяване на цветовите предпочитания
- Критерии и показатели за изразителност на рисунка и самооценка
- Схема за анализ на експресивността на рисунката с нови критерии и показатели, отразяваща и развитието на детето, лесна за работа и икономична по време за оценяване на рисунките на група деца
- Нов ефективен инструмент за диагностика на ориентацията към водещи цветови предпочитания – Компютърен цветно-профилен тест.
С благодарност за отзивите на доц. д-р Хрисула Марангу-Недялкова (Университет „Асен Златаров“ – Бургас), на доц. д-р Зора Янакиева (Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив), на проф. дпн, д-р пс. Стойко Иванов и на проф. д-р Борис Минчев с ценни обратни връзки заради интереса към проблематиката, и на доц. д-р Емилия Алексиева за окуражителното приветствие в етапа на подготовка за защитата и за заявената готовност за нови обратни връзки за разработки в тази материя.
Специална благодарност и на проф. д-р Нели Бояджиева, с която срещите бяха не просто срещи с научен ръководител, а с истински спътник в едно приключение (със споделени отдаденост и вдъхновение), каквото за създателката на ПСИКОМФОРТ представлява научното изследване.
Системната методика на занимания с изкуства и рисуване и новата схема за диагностика на изразителността на рисунката и детето ще улеснят педагози, психолози, социални работници, арттерапевти, работещи с деца, а при децата ще дадат възможност за преживяване на повече удовлетворение и в бъдеще, в живота им на зряла личност.